Fotograf na weselu – kolekcjoner wspomnień

Fotograf na weselu – kolekcjoner wspomnień

Dodane przez dnia 22 maja 2014

Powrót do Poradnika Ślubnego

Dawno przeminęły już czasy, kiedy to zaraz po ślubie Para Młoda uciekała na godzinę do studia fotograficznego, aby zrobić kilka zdjęć „do ramki”. Gościom niecierpliwie wyczekującym na sali weselnej bohaterów Tego Dnia, z głodu ściskały się żołądki… Na szczęście dziś zupełnie inaczej się to odbywa. Technika poszła sporo do przodu i obecnie mamy na rynku dość szerokie spektrum wyboru usług fotografii ślubnej.
Teraz tylko: jak wybrać najlepszych z najlepszych oraz jak wystrzegać się tych, którzy za niemałe pieniądze serwują klientom amatorskie podejście do sprawy?

 

aparatPo pierwsze: dlaczego warto?

 

Celowo nie zadaję pytania „czy warto”, tylko „dlaczego”, ponieważ chcę Was przekonać, o ile sami już nie jesteście przekonani, że profesjonalnie wykonane zdjęcia ze ślubu i wesela to niezwykła pamiątka na całe życie. Tego nie da się określić żadną ceną. Wyobraźcie sobie siebie za 10 lat, jak siadacie z dziećmi i dzielicie się z nimi tymi niezwykłymi chwilami uchwyconymi na fotografiach. I tę radość w ich oczach. A potem pomyślcie, jak wspaniale będzie w przyszłości pokazać swoim wnukom siebie sprzed 30 lat. No i wreszcie: nie ma cudowniejszej rzeczy, jak klatki wspomnień uwiecznione na przepięknych zdjęciach, do których wspólnie, jako małżeństwo czasem zaglądacie, nie tylko przy okazji rocznicy ślubu. Każda fotografia to moment, o którym być może po roku już nie będziemy pamiętać. I właśnie dzięki nim, wspomnienie o Najważniejszym Dniu Waszego Życia będzie wiecznie żywe.

 

aparatPo drugie: kiedy rezerwować i jakie są koszta?

 

Przechodząc do kolejnego etapu: wybór usług fotograficznych i chcąc wybrać jednych z najlepszych, musicie się liczyć się z tym, że Ci rozchwytywani mają rezerwacje nawet na 1,5 roku przed oczekiwanym terminem wesela. Tak więc nie ma co zwlekać. Wybór fotografa jest o tyle łatwiejszy niż np. decyzja o oprawie muzycznej czy wymarzonej sali weselnej, ponieważ efekty ich pracy możecie obejrzeć na stronach internetowych, w ich portfolio. Jednak bardzo zachęcam, aby zanim podejmiecie decyzje, że „to właśnie ten”, warto spotkać się z kilkoma, aby poznać ich jako ludzi. Często energia, którą zarażają to jest element, który przeważy na ich korzyść, a nieraz brak u nich entuzjazmu Was odstraszy.

Kolejną rzeczą, którą musicie wziąć pod uwagę to cena. Oczywiście jest ona baaaardzo różna – dużo zależy od pakietu, który wybierzecie (sam plener, sam ślub, lub full pakiet czyli reportaż od przygotowań do ślubu aż do oczepin + plener ślubny).
Często też koszta uzależnione są od doświadczenia fotografa oraz poziomu, w jakim jego praca jest wykonywana. Jednak zanim się nią przerazicie, bądź od razu zrezygnujecie z fotografa na swoim ślubie (co stanowczo odradzam), polecam zastanowić się, ile nakładu pracy wykonuje dany fotograf. Oprócz całego dnia i nocy w Dniu Waszego Ślubu oraz kolejnego dnia na plenerze ślubnym, fotograf spędza długie dziesiątki godzin przed komputerem na obróbce tego materiału. Graficznej obróbce. Dodatkowo sprzęt, którym robi te niezwykłe cuda (aparaty, obiektywy, lampy, akcesoria) kosztuje nieraz po kilkadziesiąt tysięcy złotych, a co warto nadmienić: musi być on być stale serwisowany. No i oczywiście chcąc być najlepszymi, muszą wciąż inwestować w coraz to nowsze/lepsze sprzęty.

 

 aparatPo trzecie: różnice pomiędzy amatorskimi zdjęciami a profesjonalizmem

 

 

Odpowiedź jest stosunkowo subiektywna, bo naturalnie o gustach się nie dyskutuje. Jednak w przypadku fotografii, możemy mówić o dobrze wykonanych zdjęciach i po prostu braku profesjonalizmu. Fotograf-amator odda Wam zdjęcia zgrane na pen-drive na drugi dzień. Oczywiście bez żadnej obróbki. Tego typu zdjęcia może Wam zrobić ktokolwiek z gości – dlatego szkoda Waszych ciężko zarobionych pieniędzy. Jego fotografie mogą być też w wielu przypadkach nieostre, bez pomysłu na kadr, zrobione słabym sprzętem, w niedużej rozdzielczości, niedoświetlone (lub prześwietlone) i w większości czarno-białe. Czarno-białe zdjęcia są piękne i w wielu przypadkach mają swój klimat, ale tylko wtedy, gdy taki był jego cel. A fotograf-amator, który wręcza Wam w większości w ten sposób przerobiony materiał, zwyczajnie nie umie sobie poradzić z kolorem i światłem na tych fotografiach.
Dla fotografa-profesjonalisty zdjęcia wykonane podczas sesji to dopiero tzw. „surówka”, który po obróbce graficznej i retuszu daje dopiero niesamowity efekt. Oczywiście to nie oznacza, że cała praca to obróbka. Ważny jest „ten strzał”, czasem jeden jedyny moment: czyjaś łza, bądź pocałunek i od razu pomysł na to zdjęcie. Najprościej mówiąc: talent + ciężka praca = idealny fotograf.

 

aparatPomysły na sesje ślubne

 

Skąd je czerpać? Kochani, tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia i czasem portfel (w zależności jak daleko trzeba pojechać). Miejsc na niezwykłe plenery ślubne jest mnóstwo, czasem blisko nas, tylko my na nie nie patrzymy w ten określony sposób. Dobrze jest podpytać Waszych fotografów, na pewno znają mnóstwo „miejscówek”. Może to być stary opuszczony dom, lawendowe pole, romantyczna zatoczka nad jeziorem, nadmorska plaża, elegancki pałac, ulice Paryża, ławka w parku, centrum handlowe, miejski busz… a może jeszcze coś innego?
Zastanówcie się, co kochacie najmocniej, może lubicie grać w golfa, albo wasze hobby to motocykle? Tak naprawdę ta sesja ma być w 100% Wasza, a więc poszukajcie jak najwięcej elementów Waszego charakteru i zainteresowań, złączcie to w całość, a dobry fotograf już będzie wiedział, jak to pokazać na zdjęciach. Chcecie inspiracji? Szukajcie ich poniżej 🙂

 

kolaż szwarc

Źródło: Marcin Szwarc i Marcelina Szwarc Fotografia

Kolaż: Wesele w stylu

Powrót do Poradnika Ślubnego