Gdzie zorganizować idealne przyjęcie weselne?

Czyli czego unikać i jak szukać żeby znaleźć :-)

Gdzie zorganizować idealne przyjęcie weselne?

Dodane przez dnia 15 Kwi 2014

Powrót do Poradnika Ślubnego

Jeżeli po Waszych zaręczynach jako jedno z pierwszych pytań odnośnie organizacji wesela, pada: „gdzie?” – możecie być spokojni, jesteście na właściwej drodze. Jednak zanim przez nią przejdziecie i powiecie sobie ‘tak’ w dniu ślubu, warto przeanalizować zagadnienia, które pomogą Wam sprawić, aby wasze przyjęcie było tym idealnym.

 wpid-img_18285623492957.jpeg

Jak szukać sal weselnych?

 

Jak już skompletujecie odpowiedzi na podstawowe kwestie związane z ilością gości i ich ewentualnym zakwaterowaniem oraz wiecie jakie macie preferencje odnośnie lokalizacji i rodzaju obiektu weselnego (patrz więcej: od czego zacząć przygotowania do ślubu i wesela?) czas na wyszukanie miejsc, do których warto się udać.

Gdzie ich szukać?

Po pierwsze wśród zadowolonych i niezadowolonych (tak, te porady są szczególnie ważne) znajomych małżeństw, które te przygotowania mają już za sobą i mogą polecić jakieś miejsce bądź odradzić. Oczywiście goście weselni czyli Wasi znajomi czy rodzina to również dobre źródło informacji – warto ich garść zebrać. Wy sami też powinniście sięgnąć pamięcią do miejsc, w których byliście lub bawiliście się na weselu oraz do wspomnień z nimi związanych.

Naturalnie Internet jest w dzisiejszych czasach największą i najbardziej rozbudowaną bazą do wyszukiwania potrzebnych informacji i kopalnią wiedzy. Na przeróżnych portalach o tematyce ślubnej znajdziecie wyszukiwarki do analizowania i porównywania ofert i zdjęć lokali weselnych, poszeregowanych na wiele sposobów: przez lokalizację, ewentualne miejsca hotelowe czy ograniczenia ilościowe osób mieszczących się na sali. Tutaj często mieszczą się też opinie umieszczone przez gości, którzy wyprawili w tym miejscu już swoją uroczystość.

Najlepiej zebrać sobie kilka miejsc, do których zadzwonicie i umówicie się na spotkanie po uprzednim zapoznaniu się z ofertą na stronie www. Pamiętajcie, że dobra, czytelna, z jasno napisaną ofertą strona, świadczy o stosunku właścicieli do potencjalnych klientów. Czy chcą za wszelką cenę ukryć swoje mankamenty i o wszelkich ewentualnych „haczykach” opowiedzieć na spotkaniu? Czy może przejrzyście przedstawiają propozycje menu oraz zdjęcia przystrojonej sali weselnej, ponieważ nie mają niczego negatywnego do ukrycia?

Po zestawieniu wypatrzonych miejsc z listą Waszych wymagań idziecie na umówione wizyty w domu weselnym.

 

 

Niezbędnik dla narzeczonych czyli jak właściwie przygotować się do research’u miejsca na wesele

 

 

Doświadczony manager doskonale wie, jakie informacje powinniście otrzymać od niego, abyście wyszli z oglądanej sali nasyceni wiedzą niezbędną do podjęcia decyzji o tym właśnie miejscu na wesele i nie ukryje przed Wami żadnego aspektu.

Jednak, aby ustrzec się przed mało kompetentnymi ludźmi warto jeszcze przed spotkaniem spisać kwestie, o które trzeba zapytać na takim spotkaniu. Zdaję sobie sprawę, że często nie wiecie jaka odpowiedź jest tą dla Was właściwą (bardzo często jest to pierwsza tego typu uroczystość, którą organizujecie), dlatego przedstawiam krótki komentarz do potencjalnych pytań.

♥    Na wstępie powinniście otrzymać przykładowe menu weselne, a najlepiej kilka, w celu porównania ofert i przeanalizowania po powrocie do domu.

♥    Czy otrzymane oferty są można modyfikować? Przy negatywnej odpowiedzi uciekajcie i to daleko! Oznacza to, że manager jest mało elastyczny i przy późniejszej współpracy trudno będzie z nim cokolwiek załatwić. Po prostu idzie na łatwiznę, która nie odpowiada przecież ogółowi klientów.

♥    Jak serwowany jest obiad: na półmiskach czy talerzach? Pamiętajcie, że przy talerzach porcji jest 100% (po jednej dla każdego), na półmiskach musi być ich o połowę więcej, bo co jeśli wujek Mietek złapie dwa przysłowiowe kotlety? 

♥    W jakich godzinach serwowane są ciepłe posiłki i jak się to odbywa? Tutaj trzeba przyjąć potencjalną godzinę wesela i przykładowe menu i rozpisać jak oferta ma się do rzeczywistości (jak obsługa współpracuje z oprawą muzyczną)

♥    Czy napoje zimne i alkohol są zawarte w menu? Jeżeli są to trzeba dopytać o formę podania, ewentualne limity ilościowe. Jeżeli nie są zawarte to czy istnieje coś takiego jak korkowe czyli dodatkowa opłata za zaserwowanie alkoholi, które Wy dostarczycie? Jak serwowane są napoje?

♥    Ilu kelnerów obsługuje uroczystość weselną? Jeden na 15-20 os. w zupełności wystarczy, by obsługiwano Was profesjonalnie, zgodnie ze wszystkimi powierzonymi obowiązkami.

♥    Ile trwa wesele? Jeżeli manager wyznaczy Wam, że wesele trwa np. do 10 godzin to warto dopytać o koszta przedłużenia wynajmu sali.

♥    Od której do której trwa doba hotelowa Waszych gości zameldowanych w miejscowych pokojach? Czy w przypadku poprawin goście muszą kurczowo trzymać się podanych godzin? Bardzo istotne pytanie, chyba nie chcielibyście, aby Wasi goście, jeszcze przed poprawinami, o godzinie 12 siedzieli na walizkach…?

♥    Czy obiekt jest klimatyzowany? Przy odpowiedzi negatywnej dobrze zastanówcie się, czy chcecie, szczególnie w okresie letnim, aby Wasi goście oraz Wy męczyli się tańcząc w niewyobrażalnie upalnej temperaturze. Uwierzcie mi, nie warto. Przy odpowiedzi pozytywnej koniecznie dopytajcie się, czy włączenie takiego udogodnienia na weselu będzie coś Was dodatkowo kosztowało?

♥    Jak często obsługa wymienia talerze gościom? Najlepiej, aby robiła to każdorazowo przed gorącym posiłkiem wydawanym na paterach oraz dodatkowo w razie zachodzącej potrzeby.

♥    Czy jest jakiś ogród, taras, na który można wyjść podczas przyjęcia i przewietrzyć się?

♥    Jak i kiedy podawane są przekąski? Ustrzegajcie się lokali, w których zimne zakąski stoją na stołach już w momencie wejścia na salę. Nie jest to zbyt eleganckie oraz nie wiecie jak długo tam leżą! Najlepiej, aby kelnerzy wynosili je zaraz po zjedzonym przez Was uroczystym obiedzie. Trzeba też zapytać czy wspomniane przekąski stoją na stołach przy których siedzą Wasi goście, czy może w odrębnej sali, na szwedzkim stole? 

Pamiętajcie, że Polska nadal jest krajem, w którym tradycja na weselu to ważna rzecz i najlepiej, gdy jedzenie jest „pod ręką”. Goście wtedy nie muszą się wstydzić, aby biegać z talerzykiem po jedną łyżkę sałatki. Weźcie również pod uwagę, że lokale serwujące przekąski wyłącznie na szwedzkim stole z pewnością okrajają porcje w stosunku do ilości gości, ponieważ nie wystawiają ich Wam po kilka półmisków na stoły, przy których siedzicie.

♥    Ile kosztują dzieci na weselu oraz obsługa zarezerwowana przez Parę Młodą (fotograf, kamerzysta, orkiestra itp.)? Pytajcie o zniżki!

♥    Kwestia podpisania umowy oraz ile wynosi zadatek?

♥    Jak wygląda sprawa dekoracji sali ze strony ich właścicieli? Tutaj także należy sprawdzić, czy lokal przez Was oglądany po raz kolejny nie chce naliczyć kosztów za usługi, które powinny być w standardzie. Czy pokrowce na krzesła, kokardy, świece i żywe kwiaty oraz inne elementy dekoracyjne są dodatkowo płatne czy może są już zawarte w prezentowanej ofercie menu? Pytajcie o dostępne wersje kolorystyczne sali!

 

Uważajcie na miejsca, które chcą wyłudzić od Was pieniądze! Wiele sal weselnych stosuje nieciekawe chwyty, tzw. koszty ukryte, które podbijają Wasz budżet do niewyobrażalnych sum.

Dodatkowe opłaty za: żywe kwiaty, pokrowce za krzesła, włączenie klimatyzacji, wynajem sali, inny niż wiodący kolor lokalu, korkowe, kaucja za stłuczone szkło oraz zastawę, czy nawet… opłata za pokrojenie przez obsługę tortu weselnego (!) to tylko niektóre z dziwactw wymyślanych przez właścicieli lokali.

Ustrzegajcie się takich ludzi. Wybierając idealne miejsce na wesele, szukacie nie tylko lokalu, ale przede wszystkim mądrego, rzeczowego człowieka z doświadczeniem, który z oddaniem, pasją i zaangażowaniem będzie chciał stworzyć dla Was ten najpiękniejszy dzień w życiu.

Jeżeli już na samym początku podchodzi do Was tylko i wyłącznie jak do obiektu, na którym można zarobić poprzez dodatkowe ukryte koszta, a nie jak do ludzi, którzy chcą na jego ręce powierzyć organizację tak ważnej uroczystości… To jak będzie wyglądała współpraca z taką osobą? Sami sobie odpowiedzcie.

I nie przerażajcie się, że wszyscy są tacy sami – uwierzcie, są miejsca, w których organizacja wesela to bezstresowa sprawa, a spotkania z managerami to czysta przyjemność.

Życzę udanych wyborów!

Powrót do Poradnika Ślubnego