Oprawa muzyczna Waszego wesela – przepis na sukces

Oprawa muzyczna Waszego wesela – przepis na sukces

Dodane przez dnia 24 Kwi 2014

Powrót do Poradnika Ślubnego

Jeżeli możecie już powiedzieć, że salę weselną macie „zaklepaną” to najwyższa pora na jedną z ważniejszych decyzji, składających się na finalny efekt – udane przyjęcie weselne. Jest nią wybór oprawy muzycznej Waszego przyjęcia. Oto garść porad z serii: jak szukać, żeby znaleźć i jak wybrać, żeby impreza była tą niezapomnianą i najpiękniejszą.

 

Dj czy orkiestra – dylemat Narzeczonych

 

Pytanie, które od kilku lat zadaje sobie coraz więcej par jest jednym z tych, które Wy powinniście zadać sobie na samym początku poszukiwań oprawy muzycznej wesela. Kiedyś nie było mowy o tym, aby muzyka wybrzmiewała jedynie z konsolety, bez kapeli, która zrobi wspaniałą biesiadę.
Dziś dobry DJ-wodzirej stawiany jest na równi ze średniej jakości kapelą weselną. Czasem bezpieczniej jest wybrać wesołego wodzireja z prawdziwego zdarzenia, niż zarezerwować niepewną, nieznaną nikomu dwu- lub trzyosobową orkiestrę.
Porównuję DJ do średniej jakości orkiestry, bo oczywiście nic nie zastąpi gry żywych instrumentów oraz śpiewu, czyli to, co mogą zaoferować dobre, 4-6-osobowe zespoły.

 

Gdzie znaleźć tą perełkę?

 

Oczywiście warto zasięgnąć rady managerów obiektu, w którym zarezerwowaliście swoje idealne przyjęcie weselne. Niejednego zespołu wysłuchali, z wieloma DJ-ami mieli do czynienia, a więc na pewno podsuną Wam kilka pomysłów, bądź coś odradzą.
Sięgnijcie także pamięcią, kto z Waszych znajomych wyprawiał ostatnio swoje przyjęcie i poproście o film z wesela. Naturalnie może byliście sami na weselu, podczas którego zabawa była przednia – warto wykonać telefon do Pary Młodej i zapytać o kontakt do owej oprawy muzycznej.
Oprócz tego, zajrzyjcie do największej kopalni wiedzy czyli Internetu – tutaj znajdziecie wszystko, choć nie zawsze poparte opiniami, tak cennymi jak wyżej wymienione przeze mnie przykłady. Na pewno sieć będzie bardzo pomocna, w celu weryfikacji zasłyszanych przez Was nazw zespołów: czy to od znajomych, czy od kogoś innego. Na czym polega weryfikacja? Oczywiście wejście na ich stronę www, na której w większości przypadków znajdziecie demo utworów lub fragmenty video z wesel.

 

 gitara   perkusja
konsoleta DJa   skrzypce

 

Cechy dobrej oprawy muzycznej Waszego przyjęcia

 

♫  Dobra oprawa muzyczna na Waszym weselu to tak naprawdę suma gustów i upodobań Pary Młodej oraz Waszych gości. Dlatego tutaj musicie już znać odpowiedź na pytanie z pierwszego akapitu, czyli „Zespół czy DJ?”.

♫ Jeżeli marzycie o kapeli z prawdziwego zdarzenia to tylko zespół, których członkowie grają na instrumentach  klawiszowych, gitarze, basie oraz co bardzo ważne:  PERKUSJI, a także mają wokalistkę/wokalistę, mogą zapewnić Wam muzykę graną na żywo. Dlaczego w takim składzie? Perkusja wybija rytm. Jeżeli zespół nie ma w składzie perkusisty, a twierdzi, że grają wszystko na żywo – oszukują Was. Bez perkusji zespół taki musi wspomagać się podkładami. Oczywiście, im więcej instrumentów, tym ciekawiej. Jeżeli orkiestra posiada w swoim składzie jeszcze saksofon, skrzypce lub inny instrument to zawsze urozmaici zabawę. Podsumowując: jeżeli wybieracie 4-6-osobowy skład z perkusją w tle to bądźcie pewni – taki zespół to już 70% sukcesu. Dlaczego tylko tyle? Za chwilę do tego dojdziemy.

♫ Aspekty, które dopełniają grającą na żywo orkiestrę, dając tym samym pewną zabawę to przede wszystkim:
♪  krótkie przerwy w graniu,
♪ symboliczna ilość wypitego alkoholu bądź całkowita abstynencja podczas wesela,
♪ wodzirej wśród członków zespołu, który poprowadzi wesele, a także sprawi, że oczepiny odbędą się pod znakiem dobrego poczucia humoru,
♪ umiejętność dopasowania stylistyki utworów do aktualnie bawiących się ludzi na parkiecie.

♫ Jeżeli odpowiedź na pytanie o wybór oprawy muzycznej determinuje cena kapel, a cena DJ-ów to pomyślcie o swoim budżecie, ale nie przesądzajcie tym wszystkiego. Często warto zrezygnować z dodatkowych atrakcji na rzecz oprawy muzycznej. Szczególnie, jeżeli macie wrażliwe ucho i zależy Wam, aby obyło się bez fałszów 😉 Jeśli jednak boicie się, że wokalista zespołu lub też wąski skład orkiestry nie podoła oryginałom utworów – zdecydowanie DJ to dobre rozwiązanie.

♫ Pamiętajcie, że Wasz DJ musi być PRZEDE WSZYSTKIM dobrym wodzirejem, który nie będzie bał się mówić do mikrofonu i zachęcać do zabawy gości. Często spotyka się ludzi, którzy tylko z nazwy są Dj-ami, bo puszczają utwory z płyty. Jednak konsoleta to nie wszystko. Trzeba mieć ten dar, aby rozkręcić nawet najbardziej leniwe osoby. Wbrew pozorom są też tacy DJ-e, którzy potrafią zrobić półgodzinną przerwę od puszczania muzyki. Ważne, by zwrócić na to uwagę.

♫ Tak samo zespół, jak i wodzirej-DJ, powinien wykazywać się elastycznością w doborze repertuaru. Czyli jeżeli Para Młoda ma ulubioną piosenkę na pierwszy taniec – ów oprawa muzyczna spełnia to marzenie. Uważajcie jednak, aby nie przesadzić. Decydując się na danych muzyków, jak w większości usług towarzyszących Wam w dniu ślubu, musicie powierzyć im swoje zaufanie. Oczywiście należy ustalić ogólny zarys: „Lubimy rocka, a więc pamiętajcie, żeby zagrać nam kilka utworów Bon Jovi”, czy też „Nie chcemy zbyt dużo disco-polo, postarajcie się, aby pojawiło się kilka szlagierów w tym stylu, ale bez przesytu”.
Nigdy ogólnie narzucony scenariusz, bądź playlista nie są dobrym rozwiązaniem. Pomyślicie, że piszę głupoty, w końcu to Wam ma się podobać muzyka na weselu. I oczywiście macie rację, dlatego napisałam wcześniej, że dobrze określić ogólny zarys muzyczny. Lecz scenariusz, punkt w punkt napisany, zabierze zespołowi lub DJ-owi pole manewru. A tylko dzięki obserwacji, przy czym chcą się bawić ci konkretni goście, na tym właśnie weselu, są w stanie stworzyć niepowtarzalny klimat wieczoru. Waszego wieczoru.

Chciałabym, aby wesele Waszych marzeń, było piękne pod każdym względem. Również tym muzycznym. Życzę udanych wyborów i dobrej zabawy! 🙂

Powrót do Poradnika Ślubnego