Wesele malowane barwami czyli wybieramy kolor przewodni

Wesele malowane barwami czyli wybieramy kolor przewodni

Dodane przez dnia 19 Cze 2014

Powrót do Poradnika Ślubnego

Gdy sala weselna jest już zarezerwowana, a w planach powoli zaczyna kreować się wyobrażenie o idealnej sukni ślubnej, często pada pytanie: w jakim kolorze będzie nasz wymarzony ślub i wesele? I jest to najbardziej odpowiedni moment, by to zagadnienie poruszyć. Z tego względu, że określenie motywu, barwy i stylu wesela to dopiero zapoczątkowanie szeregu wyborów z pozoru niewielkich drobiazgów, które stworzą niepowtarzalny klimat Twojego przyjęcia i zaślubin.

 

Pory roku jako pole postrzegania odcieni

 

Co może pomóc w decyzji nad głównym kolorem wesela? Przede wszystkim pora roku, w której się pobieracie. Każdy sezon przynosi na myśl określone barwy, skojarzenia i motywy. Może to być dla Was inspiracją, wskazówką przy decyzji o kolorze przewodnim… a być może z tych właśnie powodów, zdecydowaliście się na ślub w takim okresie, a nie innym.

‚kwiatekJeżeli ślub postanowiliście wziąć wiosną, w kwietniu lub maju to jest to doskonały czas, gdy wszystko się budzi do życia, dlatego stawiamy na zieleń i jej odpowiedniki. A jakie konotacje posiada ten kolor? Zielony wyraża optymizm, harmonię i świeżość. Do przyjęcia w tej tonacji możecie dopasować prawie każde kwiaty, zarówno na stoły weselne, jak i do bukietu Panny Młodej. Zazwyczaj są to kompozycje biało-zielone: z róż, margaretek, frezji, goździków, delikatne kule z gipsówki czy pojawiające się tylko przez krótki majowy okres, cudnie pachnące bukieciki konwalii. Kolor zielony to niezbędny motyw na weselach w ekologicznym stylu, który to staje się coraz bardziej popularny na rosnącą, wszechogarniającą modę na styl życia EKO. 

Motyw wybranej przez Ciebie barwy może przewijać się również w zaproszeniach, oryginalnych winietkach dla gości, zawieszkach na alkohol, świecach, serwetkach czy ozdobach na torcie weselnym. Jakieś pomysły? 🙂

kolaż zieleń

Foto: Marcin Szwarc i Marcelina Szwarc Fotografia
Zdjęcie z konwaliami oraz kolaż: Wesele w stylu

kwiat fiolet Wiosna i tak popularny w dzisiejszych czasach ślub w maju to nie tylko zieleń oraz jej odcienie. Skoro ta pora roku przynosi na myśl nowe życie to jednocześnie miliony kolorów przeplatających się ze sobą, tworzących spójną całość. Dla mnie nieodłącznym elementem ślubu w maju są motywy delikatnego fioletu pod postacią niezwykle pachnących kwiatów bzu i lawendy. Kolor, który w ciągu ostatnich lat przechodzi swoiste odrodzenie. Kiedyś jego ciemny odcień uchodził za smutny, często uważany wręcz za żałobny, przeważnie przez osoby starszej daty. Dziś fiolet i jego różnorodne ubarwienie to jeden z najpopularniejszych motywów na ślub. 

kolaż lawenda

Fotografie oraz kolaż: Wesele w stylu

739966_526196424080554_990711371_o

Tort: Cukiernia Izybar

słońce latoNajchętniej wybieraną porą na swoje wesele jest lato, które przynosi na myśl słońce, ciepło, uśmiech i energię. Ten okres stwarza dla Par Młodych prawie nieograniczone możliwości kolorystyczne. Pamiętajcie jednak, by nie wybierać go na oślep. Dość istotnym aspektem w podejmowaniu decyzji o przewodniej barwie ślubu jest uroda Panny Młodej wraz z jej suknią (dobór odpowiedniej wiązanki dla Panny Młodej będzie stanowić tematykę osobnego artykułu na weselewstylu.pl) oraz stylistyka sali weselnej. Nie zapomnijcie o tym, gdy przejdziecie do tych istotnych wyborów.

serce czerwieńDla osób odważnych, ceniących wyrazistość polecam czerwień. Jest to niezmiennie kolor miłości, namiętności, kojarzony ze zmysłowością. Wesela w tej barwie często spotykane są latem oraz jesienią (tutaj tylko jako jeden z dodatków, nie jako wiodący kolor). Bardzo klasyczną propozycją będą kompozycje z róż, chociaż coraz pewniej od ładnych paru lat radzi sobie w branży ślubnej goździk w różnych odsłonach kolorystycznych, również w czerwonej. Przez lata niechętnie kojarzący się z PRL-em, dziś przechodzi renesans. I bardzo dobrze!

kwiat różowyŚlub w różowej odsłonie to chyba największy hit ostatnich lat! Piwonie, goździki, róże, hortensje,kalie… i miliony innych kwiatów… co tylko nasza wyobraźnia jest w stanie pomieścić. Lubimy go w najróżniejszych odcieniach. Choć to blady róż robi największą furorę. Wesela w bladym różu są słodkie, lecz nieprzesłodzone, delikatne, zwiewne i nienachalne.Przepiękne! Dlatego tak wiele Par Młodych decyduje, by to właśnie ten kolor był przewodnim w tym najważniejszym dniu. Różowy uspakaja i łagodzi, podkreśla piękno kobiety.

kolaż blady róż

Foto i kolaż: Wesele w stylu
Tort: Cukiernia Izybar

listek rudy Jesień jest ciągle mniej lubianą porą roku na śluby. Jednak ci, którzy decydują się na wesele w tym okresie, dokładnie wiedzą, co robią i jaki będzie tego efekt. Co dla mnie znaczy ta pora? Jesień to mieszanka pomarańczowego kojarzonego z ciepłem i radością, żółtego czyli barwy słońca, która wzbudza zaufanie i wprawia w dobry nastrój oraz ognistej czerwieni. Czyż to nie wspaniałe połączenie? Jeżeli do tego Wasza sala ma wiele wspólnego z kolorem złotym to kompozycja ta wprowadzi nie tylko Parę Młodą w radosną atmosferę, ale także Waszych Gości. A przecież o to właśnie chodzi! 

kolaż jesień
Foto: Wesele w stylu

zima płatek Polacy, jak to Polacy, cały rok z wytęsknieniem wyczekujący lata i ciepła, bardzo rzadko decydują się na swoje zaślubiny zimową porą. Być może ciepłolubność nie pozwala zmierzyć się z minusowymi temperaturami, które serwuje nam zima. A przecież ta pora roku to doskonały zalążek do całej gamy pomysłów, które rodzi nasza głowa. Wesele zimą to czas, gdy biel góruje nad wszystkimi kolorami. Często też jako motyw przewodni wybierana jest gorącym latem, zwykle dlatego, że sprawia wrażenie chłodu. Biel uosabia czystość, niewinność, świeżość. Jest bardzo wytworna. Ślub zimą to biel pod postacią białych oszronionych gałęzi, srebrnych dodatków na winietkach, odrobiny uspokajającego błękitu oraz śnieżynek. Do tego dźwięk drewna skrzącego się radośnie w kominku. Czy może być romantyczniej?

 

Powrót do Poradnika Ślubnego