Zwyczaje i przesądy ślubne – jak się weselą w innych stronach świata

Zwyczaje i przesądy ślubne – jak się weselą w innych stronach świata

Dodane przez dnia 21 Lip 2014

Powrót do Poradnika Ślubnego

Dopiero w trakcie ślubnych przygotowań okazuje się, jak wiele w Polsce mamy przesądów związanych z przygotowaniami do tego ważnego dnia. Ślub w miesiącu z „R” w nazwie. Panna Młoda musi mieć na sobie coś niebieskiego, coś pożyczonego, coś starego i nowego. Rodzice witają nowożeńców chlebem i solą, a kieliszki z wodą bądź wódką, rzucone za siebie, muszą być zbite – przynosi to szczęście. To tylko niektóre z naszych rodzimych zwyczajów weselnych.
A czy zastanawiało Was kiedyś jak to robią za naszą granicą? Przygotowałam dla Was garść ciekawostek: śmiesznych, interesujących, ale także trochę dziwnych i część szokujących, dotyczących zwyczajów weselnych z różnych stron świata.

para młoda czarno-biała

Źródło: Marcin Szwarc i Marcelina Szwarc Fotografia

ROSJA

Przed zaślubinami organizowany jest wykup Panny Młodej. Obyczaj polega na pytaniach zadawanych Panu Młodemu odnośnie jego przyszłej żony. Może on również licytować się o swoją wybrankę za pomocą pieniędzy.

 

SZWECJA

 Kobiety uczestniczące w ceremonii ślubnej oraz weselnej nie powinny przyjść ubrane w sukienkę koloru czerwonego, gdyż zostaną posądzone o spędzenie nocy z Panem Młodym, a to może stać się głównym tematem podczas przyjęcia!

 

FRANCJA

Po zakończeniu wesela, przyjaciele nowożeńców zbierają pozostałości z weselnego stołu i przygotowują „koktajl”, który Para Młoda powinna wypić z muszli klozetowej…

 

NIEMCY

Polterabend to nieformalna impreza odbywająca się w wieczór poprzedzający wesele. Przyszli małżonkowie muszą posprzątać zbitą wcześniej porcelanę. Oczywiście na szczęście, a jak! 🙂

 

DANIA

Kobieta, która wkrótce stanie na ślubnym kobiercu, nie powinna szyć sama sobie sukni. Jeżeli tego dokona, każdy ścieg na sukience będzie symbolizował łzę wylaną w jej małżeństwie.

 

TURCJA

Sznur samochodów przemierza ulice miasta i głośno trąbi, oznajmiając wszystkim zaślubiny i nową Parę Młodą.

 

INDIE

Uroczystości ślubne, przygotowujące Parę Młodą do małżeństwa, trwają od 3 do 5 dni, choć sama ceremonia zaślubin tylko 2 godziny. W północnej części kraju bardzo popularnym zwyczajem jest przejazd Pana Młodego na ślub. Przemierza on ulice na bogato zdobionym koniu, w towarzystwie rodziny, weselnych pieśni oraz z fajerwerkami w tle.

 

BRAZYLIA

W tym kraju Panna Młoda nie rzuca ani welonem, ani bukietem ślubnym. W Brazylii świeżo poślubiona żona rzuca figurką św. Antoniego – patrona zaślubin. Panna, która tę figurkę złapie, stanie wkrótce na ślubnym kobiercu.

 

HOLANDIA

Korek od pierwszej butelki szampana powinien być zatrzymany, a następnie schowany pod pościelą nowożeńców. Gwarantuje to im długie i bogate życie seksualne.

 

HISZPANIA

Podczas ceremonii ślubnej Para Młoda obdarowuje się wzajemnie 13-stoma monetami, nazywanymi „arras”. Symbolizują one wymianę wzajemnych dóbr oraz mają być dobrą wróżbą , co do przyszłych finansów małżeńskich.

 

FINLANDIA

Fińskim rytuałem jest sauna dzień przed ślubem. Oprócz Panny Młodej, udają się do niej również jej matka oraz druhny.

 

WĘGRY

Bardzo starym obyczajem na Węgrzech było porwanie Panny Młodej przed ślubem. Gdy ktoś był w stanie tego dokonać oznaczało to, że Pan Młody to nie jest właściwy wybranek!

 

CZECHY

Pierwsze danie weselne dla nowo poślubionej pary to zupa z makaronem. Symbolizuje ona zgodny, wspólny małżeński posiłek.

 

SŁOWACJA

Po zakończeniu przyjęcia weselnego, goście tłuką na podłodze wszystkie kieliszki, a Para Młoda jest zobowiązana posprzątać wszystko na błysk!

 

WŁOCHY

Noc poślubną organizują dwie niezamężne kobiety. Panny ścielą i przystrajają łoże nowych małżonków.

Powrót do Poradnika Ślubnego